Hamulce i dopalacze polskiego e-commerce

Szacuje się iż krajowy rynek e-commerce stanowi około 3,5% wartości całego rynku sprzedaży detalicznej. Udział ten systematycznie wzrasta, co spowodowane jest jest wieloma czynnikami, zarówno technologicznymi jak i na przykład demograficznymi. Z upływem miesięcy coraz więcej firm przenosi swoje biznesy do rzeczywistości wirtualnej, ponieważ przedsiębiorcy dostrzegają liczne zalety z jakimi wiąże się takie działanie – znacznie niższe koszty prowadzenia działalności, szersze niż w w „realu” grono odbiorców, czy też brak limitów czasowych w przyjmowaniu zamówień. Oprócz niezaprzeczalnych zalet, z których cieszyć się może właściciel sklepu internetowego istnieją też wady, które dotyczą zarówno omawianego kanału handlu jak i sprzedaży w ogóle.

Inspiracją do poruszenia tego tematu była niedawny artykuł na Antywebie traktujący o prawie konsumentów do zwrotu nabytego towaru nawet po jego użyciu. Zgrzyt jest jasny – klient może stwierdzić, że buty nie leżą mu tak jak by chciał, odesłać je do sklepu i dostać zwrot pieniędzy. Sprzedający oczywiście z takim towarem już nic nie zrobi. Problem jest poważny i wcale nie chcielibyśmy go zbytnio roztrząsać. Oczywiście jesteśmy za porządkiem, prawem i zgodą ale funkcjonując w środowisku e-commerce doskonale wiemy, które przepisy są słuszne, a które oderwane od realiów, dlatego stronimy od nakreślenia problemu szerzej. Zainteresowanych zachęcamy do przeczytania wspomnianego artykułu na Antywebie.

ID-10024351

Kolejnym problemem, który w jakiś sposób wpływa na funkcjonowanie polskiego e-commerce jest anonimowość w Internecie. Osoby, które dokonują zamówienia w sklepie internetowym zazwyczaj nie mają obowiązku poświadczania swojej tożsamości żadnym dokumentem, dlatego też w przypadku wysyłki towaru „za pobraniem”, jeżeli nie zostanie ona przyjeta to sprzedawca musi ponieść koszty wysyłki. Niezależnie od wielkości paczki, a co za tym idzie kosztu logistyki strata na pewno jest odczuwalna.

Istnieje też inny, prawdopodobnie dużo bardziej odczuwalny problem. Chodzi o brak świadomości praw obowiązujących strony umowy sprzedaży oraz nieudolność w egzekwowaniu tych przepisów. Prawdopodobnie nie będzie przesadą stwierdzenie, że codziennie w Polsce zawiązywanych jest tysiące transakcji, w których sprzedający ostatecznie nie poczuwają się do dokonania zapłaty za towar. Szczególnie dotyczy to aukcji na Allegro, gdzie zarówno klienci jak i sprzedający często nie posiadają wiedzy, która w handlu jest niezbędna. Sytuacja ta jest pochodną nieudolności w egzekwowaniu umowy sprzedaży. Powiedzmy sobie jasno, że dochodzenie należności na drodze sądowej jest bardzo czasochłonne. Żeby zainicjować prawidłowy tok tego procesu należy wysłać wezwanie do zapłaty, potem złożyć pozew, a na końcu być może jeszcze zgłaszać się do komornika! Absolutna abstrakcja. Gdyby proces ten był prostszy to prawdopodobnie skala problemu z niepłaceniem za towar byłaby dużo mniejsza. Widmo szybkich konsekwencji prawnych byłyby na tyle prawdziwe, że ludzie po porostu zastanowiliby się dwa razy przed pochopnym kliknięciem. Dlaczego w ogóle opisywany scenariusz jest problemem? „Zakupiony” towar trzeba trzymać na magazynie, w dodatku w międzyczasie może pojawić się klient, który faktycznie będzie chciał go nabyć. Niestety sprzęt musi pozostać zarezerwowany. Dodatkowo mówimy o wielu małych czynnościach po stronie sklepu, które ostatecznie nie przyniosą zysku.

Pisząc o problemach polskiego rynku nie sposób zignorować drugiej strony medalu. Pomysłowość i wiedza naszych specjalistów jest ogromna, a co za tym idzie mamy wiele innowacyjnych rozwiązań, które dają polskiemu e-commerce wyjątkowe możliwości.

Oczywistym jest, że pierwszym rozwiązaniem przychodzącym nam na myśl są Przelewy Espago. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie dla sprzedawców chcących przyjmować płatności online, które cechuje przede wszystkim drastyczną obniżką kosztów obsługi przelewów. W porównaniu do standardowego modelu rozliczania w postaci procenta z kwoty transakcji proponujemy naszym klientom jedną stałą opłatę w wysokości 50 groszy. Chyba, że wartość przelewu jest mniejsza niż 20 zł – takie obsługujemy za darmo. Rozwiązanie obniża próg rentowności dla startujących biznesów, sprzedawcom oferującym drogie produkty pozwala z kolei obniżyć cenę ich towarów bez zmniejszania zysków!

ID-10095223

Kolejnym mocnym „polem” wydają się być platformy sklepowe. Przez pewien czas Polska była w pewnym sensie odizolowana od głównego nurtu globalizacji usług internetowych, przez co wykształciły się u nas rodzime produkty, które funkcjonalnością nie ustępują rozwiązaniom zagranicznym. Po pojawieniu się usługodawców z za miedzy i kolejnych narzędzi wspomagających handel w internecie opisywany rynek stał się bardzo bogaty. Co nie koniecznie jest dobre dla konkurencji, która ma wielu rywali dobre jest dla ich klientów. Mają oni dostęp do na prawdę świetnych rozwiązań, które w dodatku są coraz tańsze.

Podobnie sprawa ma się z usługami programistycznymi. Schodząc trochę z tonu artykułu przytoczę z pamięci słowa człowieka mówiącego o start-upach w prezentacji oglądanej przeze mnie kiedyś na YouTube. Niestety nie pamiętam nazwiska ani kanału. Mówił on o łatwości realizacji pomysłów na biznes w internecie  – jeśli nie znajdziecie sobie kogoś, kto by wam to zrobił za to, że obiecacie mu gotować bigos do końca życie to ja już nie wiem jak wam pomóc! Tak na prawdę i ten bigos byłby przesadnym kosztem, szczególnie, że na przestrzeni lat niektórzy potrafią zjeść go całkiem sporo:) Jest to jeden z dobrych aspektów tak powszechnego kończenia przez młodych ludzi uczelni wyższych. W tej masie osób znajdzie się też bardzo wielu takich, którzy narzędzia kreowania biznesu w internecie mają dla nas w małym palcu. I niedrogo.

Można by zapewne godzinami wymyślać czynniki zdecydowanie hamujące jak i wspomagające biznes w sieci. Zarówno dla Kowalskiego jak i dla wielkich firm. Rozpoczynając przygodę ze sklepem online warto spojrzeć na swoją przyszłość również w przedstawionym przez nas szerokim kontekście, tym bardziej, że jest on stosunkowo rzadko poruszany. Jeśli macie inne pomysły na hamulce lub mocne strony działalności zarobkowej w internecie dajcie nam znać na naszym facebookowym fanpage’u!

grafiki: freedigitalphotos.net

Komentowanie jest zablokowane.